Cyphotilapia gibberosa Blue Mpimbwe

Cyphotilapia gibberosa
Čeleď: Cichlidae
Původ: Jezero Tanganyika,Afrika
Velikost: do 35 cm
Teplota: 24 - 28 °C
pH: 8 - 9
Tvrdost vody: 10 - 15 °dKH
Potrava: Masožravec,živá i mražená a granule.
Rozmnožování: U některých forem gibberos je před třecím aktem samec agresivní a samici neustále pronásleduje.Jiker bývá až 50 ks asi 4-5 mm velkých.V tlamce samičky jsou jikry a následně embrya při teplotě 26°C kolem 30 dnů.Po této době samička už poměrně velký potěr vypouští z tlamky.Ve stáří dvou měsíců mají mláďata už asi 3,5 cm.
Popis: Pohlavní znaky:Samci mají výrazný čelní hrbol,nepárové ploutve vybíhají do špiček a koncové paprsky jsou prodloužené.Tohoto tlamovce je nutné chovat v menší skupince a tím pádem musí mít i ktomu dostatečně prostornou nádrž(doporučuje se 700l a více).V přírodě tento tlamovec žije i v hloubce 50-60 metrů,proto se doporučuje slabší osvětlení.Jsou rozšířeni po celém jezeře a tím pádem existuje mnoho variant.Nádrž je potřeba osázet kameny ale nedoporučuje se vytvářet jeskyňky z důvodu plachosti ryb.Dle mých zkušeností s formou Blue Mpimbwe jsou to ničitelé rostlin a proto nádrž osazovat rostlinami je zbytečné.

U nás doma: Mám skupinu 7 těchto krasavců od p.Čuhela. Dá se říci, že jsem po nich toužil skoro 10 let a až v prosinci roku 2007 jsem si tento sen splnil. jel jsem si osobně pro ně do pěstírny v Ostravě. Jsou to krásné, pomalé a dominantní tlamky, pouze hlavní samec je trochu ostřejší a má na triku už několik " vražd " na osádce AQ. Celé hodiny je dokážu pozorovat, díky nim také nemám v nádrži žádné rostliny, jelikož jim strašně vadí a všechny vždy poničejí a nebo zkonzumují. Jsou to moji rostlinožrouti ale nejvíc jim chutá živá a nebo mražená ryba a kreveta.
 

Fotogalerie: Cyphotilapia gibberosa Blue Mpimbwe