Chaestostoma sp. L 187, L 187a, L 187b.

Chaestostoma sp. L187,L187a,L187b.
Čeleď: Loricariidae
Původ: Jižní Amerika - Kolumbie,Venezuela
Velikost: do 12 cm
Teplota: 20 - 25 °C
pH: 6,8 - 7,8
Tvrdost vody: 5 - 18 °dKH
Potrava: Všežravec,řasy,salát,okurky,špenát.
Rozmnožování: Tito krunýřovci se vytírají do dutin a nebo jeskyněk,jikry lepí na stěny a hlídá je sameček.Potěr přijímá žábronožky solné,špenát a drcené tablety pro krunýřovce.
Popis: Samci mají větší a širší hlavu,jsou celkově štíhlejší a mají delší břišní ploutve,které mají význam při tření.Oproti jiným druhům krunýřovců mají vysoké požadavky na kvalitu vody.Voda by neměla přesáhnout teplotu 25°C jelikož ve své domovině žijí v chladných horských a rychle tekoucích vodách.Z tohoto důvodu je nutná kvalitní filtrace a silné proudění vody.Navíc by voda měla být dobře prokysličená a čistá.Nádrž potřebují,co možná nejdelší s jemným pískem a kulatými kameny.Pokud v nádrži není dostatek řasy,nemá cenu si krunýřovce Chaetostoma vůbec pořizovat.
 

U nás doma: Máme doma 4 kousky těchto malých, hezkých a velmi rychlých krunýřovců. 2 jsem kupoval přes web u Radka Blaška a 2 jsem si dovezl z Vivária na Mělníku. Jsou v AQ Tanganyika, protože tam mají hodně prostoru a vyhovující proud vody. Máme je asi rok z jara 2008 a celkem dobře se adaptovali na protředí mezi cichlidami z Tanganyiky. Mezi sebou se nemusí a tak jsou rozptýleni po celém AQ a každý z nich má svůj revír na který jiného ani omylem nepustí.

Fotogalerie: Chaestostoma sp. L 187, L 187a, L 187b.