Lepidiolamprologus nkambae

Lepidiolamprologus nkambae
Čeleď: Cichlidae
Původ: Tanganyika,Nkamba Bay
Velikost: do 15 cm
Teplota: 24 - 26 °C
pH: 7,5 - 8,5
Tvrdost vody: 10 - 20 °dKH
Potrava: Masožravec
Rozmnožování: Pár se nejlépe vytvoří ze skupiny min.6 jedinců.Jikry kladou do jeskyněk a bývá jich 70-150.Během 5 dnů se potěr líhne a přibližně do 14 dnů se samostatně rozplave.Jako potrava pro potěr se nejlépe hodí Artemia.
Popis: Tato agresivní cichlida obývá jižní část jezera Tanganyika v oblasti Nkamba Bay v hloubce až 45 metrů.Nádrž potřebuje prostornou,ne méně než 500l s kameny a z nich vytvořené jeskyňky.Vnitrodruhová agresivita je ohromná a pár je nejlépe nechat vybrat ze skupinky min.6 jedinců.A ani tak není jisté,že dominantní samec nepozabíjí všechny ostatní včetně samic.V nádrži je vždy místo pouze pro dospělý pár a nebo v horším případě pro samotného dospělého samce.Pohlavní rozdíly jsou minimální,samec je o něco větší než samice. 
Pozor! Nádrž je důležité dobře přikrýt,protože to jsou vynikající skokani.

U nás doma: V prosinci roku 2007 jsem si pořídil skupinu 6 prcků. Je to úžasná ryba, čekal jsem mezi nima ke ztrátám, protože jsou údajně hodně agresivní ale zatím se to u mne nepotvrdilo. Uvidíme v budoucnu. Co se týče lovu, je to klasický predátor něco jako štika. Dělá jakoby nic a pak znenadání zaútočí velkou rychlostí. U mne v nádrži jim už padlo za oběť mnoho a mnoho potěru a mladých rybek. Jediné, na co si musím dávat pozor je dobré zakrývání nádrže aby nevyskočili, jsou to totiž dobří skokani. Nyní mají dominantní samci už kolem 10-12 cm. Poměr přesně nevím ale vypadá to na 4 samce a 2 samice ale jistý si nejsem.
 

Fotogalerie: Lepidiolamprologus nkambae