Cyphotilapia sp."North" Burundi

Cyphotilapia sp. North
Čeleď: Cichlidae
Původ: Jezero Tanganyika, Afrika - severní část
Velikost: do 35 cm
Teplota: 24 - 28 °C
pH: 8 - 9
Tvrdost vody: 10 - 15 °dKH
Potrava: Masožravec,živá i mražená a granule.
Rozmnožování: U některých forem tlamovců Cyphotilapia je před třecím aktem samec agresivní a samici neustále pronásleduje.Jiker bývá až 50 ks asi 4-5 mm velkých.V tlamce samičky jsou jikry a následně embrya při teplotě 26°C kolem 30 dnů.Po této době samička už poměrně velký potěr vypouští z tlamky.Ve stáří dvou měsíců mají mláďata už asi 3,5 cm.
Popis: Pohlavní znaky:Samci mají výrazný čelní hrbol,nepárové ploutve vybíhají do špiček a koncové paprsky jsou prodloužené.Tohoto tlamovce je nutné chovat v menší skupince a tím pádem musí mít i ktomu dostatečně prostornou nádrž(doporučuje se 700l a více).V přírodě tento tlamovec žije i v hloubce 50-60 metrů,proto se doporučuje slabší osvětlení.Jsou rozšířeni po celém jezeře a tím pádem existuje mnoho variant.Nádrž je potřeba osázet kameny ale nedoporučuje se vytvářet jeskyňky z důvodu plachosti ryb.Dle mých zkušeností s formou Blue Mpimbwe jsou to ničitelé rostlin a proto nádrž osazovat rostlinami je zbytečné.

U nás doma: Mám jednu svého druhu, zachraňoval jsem jí z jedné nejmenované akvaristiky na podzim roku 2007. Byla v malém AQ společně se 4 druhy tlamek z Malawi a moc dobře jí tam nebylo. Tak jsem se rozhodnul a koupil jsem jí asi za 250 Kč. Je vcelku klidná ale občas jí rupne v kouli a honí po celém AQ ostatní ryby. Dokáže v nádrži napadnout kohokoliv, ničeho a nikoho se nebojí, snad jen pouuze ze mne má respekt.
 

Fotogalerie: Cyphotilapia sp."North" Burundi